6 Aralık 2013 Cuma

Aziz Nikola Noel Baba’ya karşı


Noel Baba ve Aziz Nikola arasındaki yasanan bu rekabet çok da umurunda değil aslinda çocukların. Onlar, bu büyülü masala sonuna kadar inanmak istiyorlar. Benim gibi bazıları 
da hala inanmaya devam ediyor..


Oğlumun Noel Baba’yla olan iki hikayesi aklımda… ilki; 4 yasında, tüm kalbiyle dilediği fotoğraf makinasının hediye paketinden çıkması üzerine kendi kendine, müthiş bir mutluluk duygusuyla söylediği „duymusss beni…“ ile ifade ettiği Noel Baba’ya karşı duyduğu hayranlık..diğeri ise, 6 yasında, çok dilediği tren seti için; „belki de Noel Baba’nın yükü ağır, getiremiyebilir“ sözümün arkasında yatan gerçeği, okulda öğrenmesi ve eve –belki de hayatının ilk- hayalkırıklığı ile gelmesi..“Noel Baba yokmuş! Sen alıyormusun herşeyi, o yüzden tren setim gelemiyor anladım şimdi“…

Önemli olan, hayallerini gerçekleştirecek olana inanma mutluluğu…
Ve ne kadar büyüsek de hala içimizde bir yerlerde  mucizelere inanma arzusu..
Belki de o yüzden başka bir büyüsü var hala şu Aralık ayının…

O yüzden kırk baharatın buluştuğu çorba misali şu noel denen dönem… Pagan kültüründen günümüz ticaret kültürünün bir sentezidir bugün elimizdeki elma şekeri tadındaki Noel Baba..

Paganların Zeusu, Tanrı Odin’in uçan atı için şeker ve havuç bırakır küçük çocuklar kapılarının önüne, o da karşılığında minik hediyeler çocuklar için..

4. yy da yaşamış olan Myra’lı (Bugün Demre) Aziz Nicola ise çocukların, düşkünlerin ve denizcilerin koruyucusu olarak nam salar.. Hakkında sayısız efsane, rivayet olan Nikola, „iyilik ve medeni cesaret“in temsilidir tüm bu anlatılarda.. Bir şekilde, Tanrı’nın merhametli elinin uzantısıdır yeryüzünde..
6 Aralık 343 de ölür Aziz Nikola.. Kiliseye gömülü kemiklerini Bari’ye kaçıran korsanlar, farkında olmadan, onu dünyaya tanıtmanın ilk adımını atmış olurlar. Bari önce bir hac mekanı olurken, Aziz Nikola’nın da ünü Avrupa’ya yayılmaya başlar.Ve onun adını, iyiliklerini yaşatma adına, 6 Aralık çocuklara hediye dağıtılan bir gün olarak kutlanmaya başlanır Orta Avrupa’da.. Çok uzun yıllar, Noel Baba’ya rolü kaptırmadan tamamen ona aittir çocukların renkli hayallerinin baş aktörü olmak. Çocuklara hediye dağıtılan tek gündür, Aziz Nikola günü..Ayakkabılar temizlenir, içine biriki kurabiye konup bırakılır kapının önüne..Hani bir zamanlar Odin için bırakıldığı gibi..
Noel ise, henüz sadece kiliselerde yapılan ciddi bir kutlamadır.

18. yy da roller değişmeye başlar… Noel zamanı, rolü kapar ve artık hediyeler bu zamanda verilmeye başlanır. Çocuklar elbette bu biriki haftalık değişimi pek farkedemezler…Zira hala, uyandıklarında hayallerinin gerçekleşmesi umuduyla gitmektedirler yataklarına.. Rolü kimin üstlendiğiyle ilgilenmezler elbet:)

17.yy da Amerika’ya göç eden Hollandalılar, o zamanın Nieuw Amsterdam’ı bugünün New York’una yanlarında „Sint Nicolaaş“ larıyla giderler. Amerikalılar pek bi beğenir, benimser  bu figürü. Ve zaman geçer, Myra’dan çıkan Aziz Nikola, Atlantik üzerinden Santa Claus olarak dönüş yapar Avrupa’ya…
Artık Akdeniz’in yardımsever, koruyucu azizi, Kuzey Kutbu’nda ren geyikleriyle yaşayan, yıl boyu çocuklara hediye hazırlayan tonton bir dededir.

Bu konuya son damgayı da Coca Cola vurur…O zamana kadar, ne bulduysa onu giyen Noel Baba, reklam işlerini yürüten Stundblom’un elinde son kreasyonuna kavuşur. Artık, Coca Cola’nın renklerini taşıyacak ve onun reklam yüzü olacaktır. Yüklü bir ücret aldığı kesin, yoksa  çocukların her sene inanılmaz ölçüde pahalanan hediyeleriyle basa çıkamazdı laf aramizda :)

Artık, o Aralık ayının vazgeçilmez yüzü..Dünyanın her yerinde sene sonunda onun gelişini bekliyor çocuklar.

Ama Avusturya’da hala Aziz Nikola,  Amerika’ya gittikten sonra geçmişini unutan Noel Baba’yı kendi halinde bırakıp, her sene 6 Aralıkta çocukları ziyaretine devam ediyor. Çocuklara, bu güzel dönemde, „verme“nin güzelliğini anlatmaya çalışıyor, çoğunun „alma“nın mutluluğuyla büyüdüğü çağımızda.

Ha unutmadan sadece uslu çocuklara, eğer sene boyunca uslu durmadıysanız o zaman yanıdaki kara cüppeli hizmetkarı Rüpecht’ın hışmına uğrayabilirsiniz, Avusturya’daki adıyla Krampus’un..

Umarim bugün size de ugrar Nikolaus..:)
10 yorum:

 1. İçindeki çocuğu hiç büyütmeyenler hala bekliyor Noel Baba'lı Itırcım. Beni Aralık ayında bir ayrı coşku sarıyor bu sebeple, deli miyim neyim bu yaşta :)
  Sevgilerimi yükledim Noel Baba'ya, kapına ulaştırır umarım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bekliyorum hic üzülme :)) ben de cok seviyorum bu ayin büyüsünü..
   Getirmez mi getirdi paketini bana, ben de koydum sevgilerimi dolu dolu sepetine, senin icin :)

   Sil
 2. Binbir gece masallari ile buyuyen cocuklar anlar Aziz Nikola'yi :-)

  Bence :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dogru.. o, dogunun mistik masallarina gizledi kendini...Noel Baba'ya göre mütevazi ve cekingen bir sekilde..:)

   Sil
 3. Ben bekliyorum şekerim :)
  Hatta ne istediğime de karar verdim.
  Mutlu bir yeni yıl diliyorum sana, en mutlusundan hem de!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de diledim... getirmezse de hakkinda kötü bir yazi yazmakla tehdit ettim onu :)))

   Gezini nasil hayranlik ve giptayla okudum bilemezsin...bayildim bayildim...
   Sana da simdiden, dileklerinle dolu bir sepetle gelicek noel baba diliyorum canim :)

   Sil
 4. Bekliyoruz gelsin, bir çayımızı içsin içi rahatlasın sonra atlasın geyiklerine şehirleri dolaşsın geyikli baba :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Di mi ya? :)) hem öyle eli bos da gelmesin, 11 ay düsünmüs olmasi gerekir giderken ne götürsem diye :)

   Sil
 5. Çocukken filmler de görmüştüm noel babayı ve " neden müslümanların noel babası yok " diye üzülmüştüm :)))
  Hediyeleşmek ve çocukları sevindirmek çok güzel , icimizde birer noel baba gizli galiba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tür adetler o kadar cok kültürün ortak mirasi ki..tek basina hristiyanliga mal etmek (her ne kadar noel/noel baba ayrilmaz ikili gibi gözükse de) eksik.. Bizim ülkemiz tüm bu kültürlerin yogruldugu bilge topraklarin üzerinde..Bana kalirsa, en basta bizim sahip cikmamiz gerekli Aziz Nikola'ya..:)

   Sil